Co nowego?

Roleplay - co to, jak grać? Poradnik.

Bestedid

25
33
13
Coraz większą popularność zdobywają serwery alternatywnego multiplayerowego Grand Theft Auto Online - tzw. roleplay.

Na wielu serwerach GTA Roleplay obowiązuje tak zwana whitlista. Należą do niej zweryfikowani gracze, którzy podali w formularzu swoje dane, zainteresowania, doświadczenie na serwerach oraz opis swojej postaci. Formularz wypełnimy np. na stronie internetowej serwera.

Najważniejszą rzeczą jest wczucie się w rolę, którą wcześniej przyjęliśmy, oraz posiadanie mikrofonu. Cały czas podczas gry na serwerze musimy zachowywać się bardzo prawdziwie, oraz używać mikrofonu (klawisz N), gdy przyjdzie nam porozumiewać się z innymi graczami.

Po wejściu na serwer i wypełnieniu formularza rejestracyjnego, obejmującego imię i nazwisko postaci, wzrost postaci, datę urodzenia, i inne, do naszej dyspozycji zostaje oddany kreator postaci. Edytować możemy podobnie jak w GTA Online, twarz, brwi, usta, fryzurę i jej kolor, kolor skóry, i wiele, wiele innych rzeczy, łącznie z naszym ubiorem.
Warto zaznaczyć, że kreator postaci GTA Roleplay nie jest doskonały i występują w nim błędy. Chodzi głównie o nakładanie się tekstur ubrań (np. 2 koszulki na sobie), więc przy edytowaniu postaci warto uważać.

w2o8OVS.png

Kreator postaci i ubioru
Skończyłeś tworzyć swoją postać? To wszystko. Lądujesz na lotnisku, lub pod urzędem pracy (zależnie od serwera).
Najpierw warto udać się pod wspomniany urząd pracy, gdzie możemy wybrać jedną z wielu prac, ale o tym później.
W portfelu posiadamy początkowo kilkanaście monet, na start. Możemy zadzwonić po taksówkę (klawisz F1 - wyciągamy telefon), lub samemu tam dojechać. Jadących pojazdów z ulicy, w których są kierowcy, ukraść nie możemy, ponieważ taka możliwość jest zablokowana. Można jednak ominąć to ograniczenie, kopiąc w pojazd, w którym znajduje się męska postać (kierowca wyjdzie z auta) lub kopiąc motocyklistę. W ten sposób mamy, pojazd dla siebie. Możemy też ukraść stojący na ulicy pojazd bez kierowcy. Trudno jednak taki znaleźć. Stoją one głównie na parkingach. Rzadko kiedy na ulicy.
Jeśli i tutaj jesteśmy bezradni możemy, udać się do wybranego miejsca na piechotę. Jednak jeśli będziemy bez przerwy biec, możemy stracić zdrowie. Najlepiej w tym przypadku, po prostu cały czas skakać.

NLQFg5k.png

Urząd pracy​

Po dostaniu się do urzędu pracy, wchodzimy w znacznik i wybieramy interesującą nas pracę (dzienna pensja: kilkanaście monet). Głównie są to:
- mechanik - naprawiamy pojazdy innych graczy (jeśli do nas zadzwonią, musimy do nich pojechać), modyfikujemy pojazdy. Do dyspozycji mamy własny samochód
- kierowca śmieciarki - musimy jeździć do wskazanych punktów w mieście. Po dojechaniu do punkty naciskamy klawisz E, potwierdzając przybycie. Kurs trwa kilka minut, obejmuje kilka punktów. Za wykonanie zadania dostajemy niemal 1000 monet. Najbardziej opłacalna praca.
- kierowca ciężarówki - podobnie jak kierowca śmieciarki, jeździ do wybranych punktów, jednak tym razem udajemy się swoim pojazdem poza miasto
- kierowca taksówki - odbieramy innych graczy na wezwanie, i dowozimy w wybrane miejsce za co dostajemy monety
- krawiec
- rybak

Roleplay posiada też inne prace, niedostępne dla zwykłych graczy, nadawane przez admina:
- medyk (dzienna pensja: kilkaset monet) - dostajemy własny pojazd, i jeździmy do graczy, którzy w jakiś sposób potrzebują naszej medycznej pomocy. Otrzymujemy od nich wezwania, które pojawiają się nad mapą. Aby zaakceptować wezwanie, musimy nacisnąć klawisz E.
- policjant (dzienna pensja: kilkaset monet lub więcej) - dostajemy własny pojazd i pilnujemy porządku na serwerze. Wszelkie napady na sklepy, wykroczenia drogowe, przestępstwa nie mogą nam umknąć. Policjant uprawniony jest do umieszczania graczy w więzieniu, unieruchomienia ich, ukarania karą pieniężną.

Ważną rzeczą na serwerze GTA Roleplaypaski jedzenia i picia. Trzeba je cały czas kontrolować. Możemy kupić je w sklepie spożywczym i użyć (klawisz F2). Dzięki temu nie stracimy naszego zdrowia. Oprócz tego w sklepie mamy do kupienia także zestaw naprawczy auta, amunicję oraz zestaw do nurkowania.

Oprócz pasków musimy pamiętać także o baku naszego samochodu i stale uzupełniać jego zawartość. Zrobimy to na punktach doładowania benzyny. Benzyna kosztuje 1 monetę za litr.

cWyjoXv.png

Paski zdrowia, jedzenia, picia, benzyny, uszkodzeń auta​

Warto zauważyć, że np. przy stracie zdrowia, jeśli medyk nas nie uleczy, tracimy wszystko, co mamy w kieszeni. To znaczy posiadane pieniądze, jedzenie, broń, narzędzia. Dobrym sposobem na to jest wpłacenie naszych funduszy do banku.

CDS8od6.png

Tutaj widzimy aktualny status postaci roleplay​

Jeśli zdobędziecie dużo pieniędzy możecie skorzystać ze sklepu z bronią, zakupu mieszkania, sklepu z samochodami, jednak jest to duży wydatek. Do dyspozycji graczy został oddany także parking, na którym mogą chować swoje auta, oraz wiele, wiele innych rozrywek więc warto spróbować i zagrać na takim serwerze.
 
Do góry