Co nowego?

Niebezpieczny botnet stworzony przez firmę oferującą serwery MTA?

Bestedid

25
33
13
Naukowcy odkryli botnet o nazwie JenX, połączony z grupą hakerską, która obsługuje również serwery Grand Theft Auto. Gospodarze serwera GTA: San Andreas stworzyli botnet, który klienci mogą kupić i wykorzystać za 20 $.

Specjaliści z organizacji Radware odkryli nowy botnet zaprojektowany z myślą o słabszych urządzeniach z dostępem do internetu rozsianych po całym świecie. Botnet, który Radware nazywa JenX, używa tych samych technik i kodów co botnet Mirai, czyli potężna sieć zhakowanych komputerów, który spowodował awarię i przerwę w dostępie do internetu w USA w 2016 roku.

Botnet to sieć urządzeń (zwykle komputerów) przejętych przez hakerów, którzy mogą ich używać do atakowania serwerów, wysyłania spamu lub kopania kryptowalut. Często są one wykorzystywane do przeciążania stron internetowych. Wówczas takie strony przestają działać i nie są dostępne przez dłuższy czas dla użytkowników.

382581-gta-sa-2017-02-04-21-38-56-00.jpg


Informatycy z Radware ocenili, że JenX jest powiązany z grupą hakerską mającą swój serwer na Seszelach, wyspach na wschodnim brzegu Afryki.
Okazuje się jednak, że grupa ta zajmuje się także zarządzaniem serwerami multiplayer GTA San Andreas. Oferują oni hostingi serwerów do trybu wieloosobowego odporne na ataki DDoS za jedyne 16 $ miesięcznie.

W tym samym czasie grupa oferuje również ataki DDoS na żądanie za 20 USD. Reklama brzmi: "Boży gniew zostanie zastosowany przeciwko IP, które nam dajesz".

W ten sposób grupa ta zarabia zarówno na ochronie, jak i na atakowaniu serwerów.

Grupa początkowo oferowała wielkość ataków z prędkością 100 Gb / s, ale potroiła ją do 300 Gb / s po rozpoczęciu budowy botnetu JenX w poniedziałek. Specjaliści Radware'a ocenili, że JenX jest dużo bardziej skomplikowany niż botnet Mirai, i ciężko jest ustalić, ile urządzeń zostało przejętych.

Radware poinformował także, że botnet mógłby ze skutkiem zaatakować i sparaliżować pracę OVH, francuskiego dostawcy hostingu stron internetowych, którego Mirai zaatakował w 2016 roku .

JenX podobnie jak i Mirai, wykorzystywany może być do ataków na konkurencyjne serwery GTA SA Multiplayer. Botnet Mirai natomiast atakował serwery Minecraft.

Take-Two Interactive, właściciel Rockstar Games, nie odniósł się jeszcze do całej tej sprawy.

Informacji dostarcza dział newsów GTAForums.eu
 
Do góry